Pracownik może zostać uczestnikiem PPK z mocy prawa
Pracownik, którego pracodawca nie „zapisał” do PPK, mimo takiego obowiązku, może stać się uczestnikiem PPK z mocy prawa. Problem powstaje, gdy pracodawca nie zaczął przekazywać należnych wpłat do PPK.
Jeżeli pracodawca nie dopełnił obowiązku zawarcia – w imieniu i na rzecz pracownika – umowy o prowadzenie PPK nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące (90 dni) zatrudnienia, przyjmuje się, że w pierwszym dniu po upływie tego terminu z mocy prawa powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK pomiędzy pracownikiem a instytucją finansową, z którą pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK. Nie dotyczy to pracownika, który nie został „zapisany” do PPK przez pracodawcę w terminie określonym w przepisach przejściowych ustawy o PPK. Takiego pracownika należy „zapisać” do PPK niezwłocznie po stwierdzeniu tego błędu.
Wpłaty do PPK należy obliczać i pobierać poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po powstaniu uczestnictwa w PPK. Jeżeli pracodawca tego nie robił, nie może później dokonać zaległych wpłat do PPK. W takim przypadku naprawienie szkody wyrządzonej pracownikowi powinno nastąpić zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Poniżej odpowiadamy na pytania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta